וריקוצל (דליות האשך)

אחד מהמצבים הגופניים השכיחים אשר גורמים לבעיות פריון אצל גברים. למרות שכיחותו היחסית, גברים רבים אינם יודעים כי יש להם וריקוצלה, ולרוב מגלים את הבעיה בבדיקה גופנית של שק האשכים טרם גיוס אצל נערים, או בעת בדיקה כחלק מבירור רפואי לאי-פוריות.
וריקוצל (דליות באשכים) נגרמות עקב הפרעה בניקוז הורידי של האשך. כתוצאה מכך נגרמת הרחבה של הורידים מסביב לאשך (ראו תרשים מצורף). הגורם להפרעה בניקוז הורידי לא ברורה לחלוטין.

לקביעת פגישת ייעוץ התקשרו
או השאירו פרטים

מהו וריקוצל?

וריקוצל הנו מצב נפוץ ביותר ומופיע ב- 10 עד 15 אחוזים מהגברים הצעירים. בקרב גברים עם הפרעת פריון ראשונית (גברים ללא ילדים או שבת זוגתם לא הרתה בעבר) וריקוצל נפוץ אף יותר מכך (35 ל- 40 אחוזים). לבסוף, בקרב גברים עם הפרעת פריון משנית (עם ילדים או שבת זוגתם הרתה בעבר), וריקוצל מופיע בעד 80%.
כיום, מרבית הגברים עם וריקוצל אינם מודעים לכך. לרוב, וריקוצל מאובחן בעת בדיקה לפני גיוס או במהלך ברור להפרעת פריון.

הבעיה יכולה להופיע בדרגות שונות בהתאם לחומרת הבדיקה הגופנית וממצאי בדיקת האולטרסאונד (דרגה 1,2 או 3).

וריקוצל יכול לגרום למגוון הפרעות כגון הפרעה בהתפתחות וגדילה תקינה של האשך, פגיעה בייצור הטסטוסטרון באשך והפרעת פריון ראשונית או שניונית. במקרים מסוימים, בעיקר בגברים צעירים, במקביל לוריקוצל המטופלים מציינים כאבים באשך.
כאשר ישנה הוכחה לפגיעה בתפקוד האשך (ספירת זרע לא תקינה, נפח אשך קטן יחסית לאשך השני, אי יכולת להיכנס עם בת זוג להריון) יש מקום לשקול טיפול. כאב ממושך אשר נשללו סיבות אחרות לו הנו גם התוויה לטיפול בוריקוצל.

אופן הבדיקה של וריקוצל

הברור לוריקוצל כולל 2 ספירות זרע ובדיקת אולטרסאונד אשכים להוכחת הוריקוצל והפגיעה באשך.

דרגות וריקוצלה:

ניתן לחלק את חומרת הוריקוצל בהתאם לממצאי הסונר והבדיקה הגופנית:

דרגה 1: לא ניתן למישוש ומודגם רק בבדיקת אולטרסאונד.

דרגה 2: ניתן למישוש רק לאחר העלאת לחץ תוך בטני.

דרגה 3: ניתן לראותו ללא מישוש מבעד לשק האשכים ומודגמת זרימת דם הפוכה באולטרסאונד.

האם ייתכנו סיבוכים עקב חוסר טיפול?

ביצוע בדיקה היא הכרחית בעיקר בגיל ההתבגרות בכדי לזהות פגיעה באשך אשר הנה הפיכה במידה ומטפלים בזמן בוריקצל. בגברים מבוגרים יותר, הסיכוי להתאוששות של האשך נמוכה גם לאחר תיקון הוריקוצל.

האם הפגיעה היא בלתי הפיכה?

ככל שמקדימים את הטיפול אז הסיכוי להצלחת הטיפול גבוהה יותר. ביצוע בדיקה היא הכרחית בעיקר בגיל ההתבגרות בכדי לזהות פגיעה באשך. בגברים מבוגרים יותר, הסיכוי להתאוששות של האשך נמוכה גם לאחר תיקון הוריקוצל.

וריקוצלה – טיפול ניתוחי או ביצוע מעקב שוטף?

הטיפול בוריקוצל הינו ניתוחי ומטרתו קשירות ורידי האשך בכדי להפחית את זרימת הדם בהם. קיימים מספר ניתוחים לתיקון וריקוצל הנבדלים אחד מהשני בגובה החתך דרכו מגיעים לורידים. במהלך הניתוח מבוצע חתך קטן בבטן התחתונה או במפשעה ודרכו נחשפים הורידים המורחבים. ורידים אלו נקשרים ונחתכים.

מה הסיכוי לסיבוכים לאחר הניתוח?

הסיבוכים לאחר ניתוח לתיקון וריקוצל נדירים ולרוב קלים. הסיבוכים האפשריים הינם התפתחות הידרוצל (הצטברות נוזלים במעטפות שסביב האשך וחזרה של הרחבת ורידי האשך במידה ולא כולם נקשרו. במקרים נדירים ביותר (<2%), נגרמת פגיעה באספקת הדם העורקי לאשך.

יש לך שאלות נוספות?

ביצוע בדיקה היא הכרחית בעיקר בגיל ההתבגרות בכדי לזהות פגיעה באשך אשר הנה הפיכה במידה ומטפלים בה בזמן. צרו קשר עם המרפאה לקביעת בדיקה

לקביעת פגישת ייעוץ התקשרו
או השאירו פרטים

המלצות

אברהם
אברהם
קרא עוד
מאד מרוצה מהטיפול, היחס, והתשובות לכל שאלה ואו פנייה לרופא
שמעון
שמעון
קרא עוד
ד"ר מיקי הייפלר הוא אחד הרופאים הטובים שפגשתי, רמת המקצועיות, האדיבות, ההקשבה, האכפתיות והדאגה היו מעל כול ציפיה ראוי לשבח הרגשה בטוחה מאוד להיות בידיים של רופא כזה בנוסף חייב לציין את השירות של כול עובדי אסותא, מדהים!
רונן
רונן
קרא עוד
הרופא מעולה, אדיב, מסביר כל פעולה ומרגיע.
הקודם
הבא

ניתן לקבל ייעוץ ושירות ניתוחי במסגרת:
ביטוחים משלימים של 4 קופות החולים וכל חברות הביטוח

ד"ר מיקי הייפלר

ד"ר הייפלר הינו מתמחה בכירורגיה אוראונקולוגית, וזעיר פולשנית, אשר עבר הכשרות מיוחדת בנושא ניתוחים אונקולוגיים מורכבים במרכז לסרטן ע”ש פוקס-צייס אשר בפילדלפיה, ארה”ב.

כמו כן, ד"ר הייפלר הינו אורולוג – אונקולוג בכיר. מרכז תחום האורולוגיה האונקולוגית במרכז הרפואי אסף הרופא. מומחה בכירורגיה אורולוגית עם התמחות בטיפול הכירורגי בסרטני כליה, ערמונית כיס שתן ואשכים. מומחה בגישות ניתוחיות בסיוע רובוט וזעיר-פולשניות.

אולי יעניין אותך גם

ביופסיית ערמונית פיוזן

כיום, אבחנה רקמתית של  סרטן הערמונית נעשית בעזרת דגימת בלוטת הערמונית (ביופסיה) בטכנולוגיה המשלבת תמונת MRI  ואולטרסאונד. ביופסיית פיוזן מתחילה בביצוע של בדיקת MRI.

מידע נוסף »

דימום בשתן

דימום בשתן הינו תלונה נפוצה היכולה להגרם מסיבות רבות בינהן אבנים במע' השתן, ערמונית מוגדלת שפירה, דלקות בדרכי שתן ועוד.

מידע נוסף »

סרטן ערמונית

סרטן הערמונית הוא סוג הסרטן השכיח ביותר בקרב גברים בישראל. בכל שנה מאובחנים כ- 2500 חולים בסרטן הערמונית. הסיכון לחלות

מידע נוסף »

סרטן כיס שתן

סרטן כיס שתן השתן הוא גורם התמותה החמישי מסרטן בקרב גברים בישראל. בכל שנה מאובחנים כ 1000 חולים חדשים. המחלה

מידע נוסף »

ניתן לקבוע פגישת יעוץ בשיחת וידאו, ללא צורך בהגעה פיזית למרפאה.


השאירו פרטים לקביעת ייעוץ או חייגו:

077-8044218

ניתן לקבוע פגישת יעוץ בשיחת וידאו, ללא צורך בהגעה פיזית למרפאה.
השאירו פרטים לקביעת ייעוץ או חייגו:
077-8048049

Call Now Button