הידרוצל (מיימת אשכים)

הידרוצל (מיימת אשכים) הינה הצטברות של נוזלים בין מעטפות האשך. הצטברות זו גורמת לנפיחות ומלאות בשק האשכים. מבנה ותפקוד האשך אינם נפגעים וכאב אינו נפוץ במצב זה. מעל גודל מסוים ההידרוצל יכול לגרום לקשיים בהליכה וריצה ואי נוחות כללית. נוכחות של כאב מעלה את החשד לזיהום באשך, בקע מפשעתי או בבעיה אחרת באשך עצמו או בשק האשכים.
במצב רגיל, קיימת כמות קטנה של נוזל סביב האשכים אשר מיוצר ונספג באופן תמידי. תפקידו של נוזל זה לאפשר תנועה חלקה של האשכים. כאשר נוזל זה מיוצר בעודף או כאשר ישנה הפרעה בספיגה או ניקוז הנוזל נוצר הידרוצל (ראו תרשים). במרבית המקרים לא ניתן לזהות גורם ודאי להידרוצל.
אבחנה נעשית תחילה ע"י אורולוג בעזרת בדיקה גופנית כאשר ישנה נפיחות בשק האשכים אך לא ניתן למשש אשך. בהמשך מבוצעת בדיקת בדיקת אולטרה-סאונד בכדי לאשש את האבחנה ולשלול בקע מפשעתי. תחילה יכול ההידרוצל לקטון ואף להעלם ולכן לעיתים רצוי פשוט להמתין תקופה מסוימת (מספר שבועות בודדים). במידה וההידרוצל לא נעלם רצוי לדון באפשרות הטיפולית. כיום הטיפול היחיד להידרוצל הינו ניתוח. רצוי לבצע ניתוח כאשר ההידרוצל מפריע לתפקוד יום יומי, תפקוד מיני, פעילות ספורטיבית וכו'. במידה ואינו פוגע באיכות החיים ניתן להמשיך לעקוב אחריו ללא התערבות.
ניתוח ההידרוצל כולל חתך בשק האשכים, פתיחת ההידרוצל ושאיבת הנוזל, חיתוך עודפי מעטפות האשך ותפירתן כך שההידרוצל לא ישוב. הניתוח אינו מורכב וההחלמה ממנו קצרה וקלה יחסית. לעיתים קרובות הנפיחות בשק האשכים לאחר הניתוח נעלמת רק לאחר מספר חודשים ולא מיד לאחריו. מרבית המטופלים מרוצים ביותר מהתוצאה הסופנית.

ניתן לקבל ייעוץ ושירות ניתוחי במסגרת:
ביטוחים משלימים של 4 קופות החולים וכל חברות הביטוח

ד"ר מיקי הייפלר

ד"ר הייפלר הינו מתמחה בכירורגיה אוראונקולוגית, וזעיר פולשנית, אשר עבר הכשרות מיוחדת בנושא ניתוחים אונקולוגיים מורכבים במרכז לסרטן ע”ש פוקס-צייס אשר בפילדלפיה, ארה”ב.

כמו כן, ד"ר הייפלר הינו אורולוג – אונקולוג בכיר. מרכז תחום האורולוגיה האונקולוגית במרכז הרפואי אסף הרופא. מומחה בכירורגיה אורולוגית עם התמחות בטיפול הכירורגי בסרטני כליה, ערמונית כיס שתן ואשכים. מומחה בגישות ניתוחיות בסיוע רובוט וזעיר-פולשניות.

אולי יעניין אותך גם

ביופסיית ערמונית פיוזן

כיום, אבחנה רקמתית של  סרטן הערמונית נעשית בעזרת דגימת בלוטת הערמונית (ביופסיה) בטכנולוגיה המשלבת תמונת MRI  ואולטרסאונד. ביופסיית פיוזן מתחילה בביצוע של בדיקת MRI.

מידע נוסף »

דימום בשתן

דימום בשתן הינו תלונה נפוצה היכולה להגרם מסיבות רבות בינהן אבנים במע' השתן, ערמונית מוגדלת שפירה, דלקות בדרכי שתן ועוד.

מידע נוסף »

סרטן ערמונית

סרטן הערמונית הוא סוג הסרטן השכיח ביותר בקרב גברים בישראל. בכל שנה מאובחנים כ- 2500 חולים בסרטן הערמונית. הסיכון לחלות

מידע נוסף »

סרטן כיס שתן

סרטן כיס שתן השתן הוא גורם התמותה החמישי מסרטן בקרב גברים בישראל. בכל שנה מאובחנים כ 1000 חולים חדשים. המחלה

מידע נוסף »

ניתן לקבוע פגישת יעוץ בשיחת וידאו, ללא צורך בהגעה פיזית למרפאה.


השאירו פרטים לקביעת ייעוץ או חייגו:

077-8044218

ניתן לקבוע פגישת יעוץ בשיחת וידאו, ללא צורך בהגעה פיזית למרפאה.
השאירו פרטים לקביעת ייעוץ או חייגו:
077-8048049

Call Now Button